Pracownia wspomaganych komputerowo pomiarów studenckich przeznaczona jest do prowadzenia zajęć laboratoryjnych, projektowych, w czasie których studenci poznają środowiska programowe przeznaczone do obsługi przyrządów pomiarowych, zbierania danych doświadczalnych z różnych sensorów oraz prezentacji analizy wyników. Wyposażenie techniczne pozwala także prowadzić zajęcia z sieci komputerowych i szeroko rozumianej informatyki.

W pracowni znajduje się 8 stanowisk studenckich oraz dodatkowy komputer pełniący rolę serwera. Istnieje możliwość korzystania z drukarki. Wszystkie komputery podłączone są do Internetu.
Każde stanowisko wyposażone jest w:
  1. Dwa komputery
    • Pentium 4, Windows XP, Linux (Fedora), wyposażenie:
      • 16 bitowa w karta pomiarowa firmy National Instruments (NI-PCI 6221 M-Series),
      • kontroler IEEE 488 (IOTech)
      • dwie karty sieciowe
    • Komputer Pentium, Windows 98, Linux (Debian), wyposażony w kartę pomiarową AMBEX.
  2. Multimetr Fluke 45 firmy Fluke.
  3. Generator funkcyjny HP 33120A firmy Hewlett- Packard.
  4. Skaner pomiarowy (przełącznik sterowany IEEE 488) firmy Meratronik.
  5. Dwukanałowy zasilacz – wzmacniacz (sterowany komputerowo).
  6. Oscyloskop (klasyczny, analogowy).
Pomiary:
Poprzez magistralę standardu IEEE 488 możliwe są pomiary z wykorzystaniem multimetru, generatora i skanera. Istnieje także możliwość kontroli pomiarów za pomocą portu szeregowego RS-232. Pomiary za pomocą kart pomiarowych mogą być jednocześnie prowadzone na obu komputerach. Prowadzi się wtedy wymianę danych pomiędzy nimi z wykorzystaniem sieci (Ethernet, RS-232).
W każdym komputerze zainstalowane są najnowsze środowiska programowe:
  1. Matlab 7.x firmy Mathworks. Jest to środowisko, w którym przygotowywane są programy zorientowane obiektowo (tekstowe).
  2. LabWindows (jak. wyżej).
  3. LabView 7.x, w którym programowanie prowadzone jest wyłącznie graficznie.
Studenci zapoznają się z różnymi stylami oprogramowania układów pomiarowych.
Dla każdego stanowiska opracowano i wykonano w IMiF, układów elektronicznych i urządzeń, na których prowadzone są pomiary lub sterowanie.
W czasie zajęć studenci mogą wykonywać następujące zadania:
  1. Pomiary parametrów i przetwarzania przetworników analogowych.
  2. Badanie długookresowej stabilności zasilacza.
  3. Badanie częstotliwościowej charakterystyki pomiaru napięcia zmiennego.
  4. Badanie filtrów RLC.
  5. Sterowanie silnika krokowego.
  6. Pomiar i stabilizacja temperatury – regulator PID.
  7. Wymiana danych za pomocą łącza szeregowego RS -232.
  8. Przygotowanie programu wirtualny multimetr.
  9. Przygotowanie programu wirtualny zasilacz do obsługi zasilacza – wzmacniacza.
  10. Przygotowanie programu wirtualny oscyloskop z wykorzystaniem karty pomiarowej.